Struktura warsztatów jest ramowa, gdyż tempo nauki zależy od grupy. Ilość warsztatów potrzebnych danej grupie zależy od jej indywidualnych potrzeb i może się różnić od tego schematu (może ich być mniej lub więcej).

Rozwijamy się wraz ze Szkołą i Szkoła z nami, dlatego do programu kilka lat temu dodaliśmy warsztaty Wprowadzenia, których początkowo nie było. Od tego roku 2018 dodaliśmy warsztaty Integracji, gdyż pojawiła się potrzeba lepszej integracji zrozumienia siebie zanim uczestnicy przejdą dalej i zmierzą się z kolejnymi wyzwaniami.

Ścieżka nauki w Szkole Tworzenia rozpoczyna się warsztatami wprowadzającymi. Podczas których poznajesz metodę pracy, zaczynasz rozumieć jak ją stosować w codziennym życiu i poznajesz grupę, z którą będziesz pracować i rozwijać się.

Proces Tworzenia opiera się na modelu Mapy Świadomości. Cykl warsztatów przeprowadza studentów przez 10 etapów tworzenia. Następnie można kontynuować naukę poszerzając swoją świadomość o kolejne elementy Mapy Świadomości.

Warsztaty odbywają się co 2-3 miesiące. Terminy ustala nauczyciel wraz z grupą. Grupa liczy zazwyczaj ok. 10 osób.

Podczas nauki Procesu Tworzenia uczestnicy mogą korzystać z sesji indywidualnych u nauczyciela by lepiej poradzić sobie z procesem, który otworzyli na warsztacie. Jest również możliwość regularnych medytacji grupowych, które pomagają lepiej rozumieć i utrwalać pierwsze trzy etapy tworzenia.

Wprowadzenie / Fundamenty:

Wprowadzenie do Procesu Tworzenia 01 – Archetyp Ojca

Wprowadzenie do Procesu Tworzenia 02 – Archetyp Dziecka

Wprowadzenie do Procesu Tworzenia 03 – Archetyp Matki

Podczas tych trzech pierwszych warsztatów poznasz technikę pracy metodą Procesu Tworzenia. Doświadczysz i zrozumiesz rolę ciała i jego subtelny język. Zaczniesz nawiązywać kontakt ze swoim ciałem i rozwijać kontakt pomiędzy ciałem, umysłem i emocjami. Na warsztatach uczymy się docierać do pamięci zdarzeń zapisanych w naszym ciele. Nasze ciało jest jak mapa wydarzeń z naszego życia i zawiera w sobie pamięć przeszłych doświadczeń wraz z towarzyszącymi im emocjami. W danym miejscu ciało zapamiętuje również przekonania i nawyki stworzone na podstawie tego wydarzenia. Z czasem stają się one odruchowymi reakcjami, a potem działają już jak autopilot.

Jest to wstęp do rozumienia psychosomatyki, czyli związku, relacji pomiędzy emocjami, tym co myślisz, w co wierzysz i reakcjami ciała (np. bólem, spięciem czy chorobą).

Zaczniesz transformować ograniczające Cię przekonania i wzorce, na takie, które umożliwiają zrozumienie i rozwój. Jest to Szkoła Tworzenia, więc pomagamy studentom tworzyć życiowe projekty takie jak: relacje, twórczość artystyczną lub zawodową, zamiast skupiać się tylko na samym uwolnieniu traum i limitujących przekonań. Nauczysz się zastępować stare nowym. Zaczniesz kierować się w życiu uważnością i świadomie obserwować swoje emocje, myśli, zachowania, jak również lepiej rozumieć innych.

Na początku pracujemy ze zrozumieniem trzech archetypów: Ojca, Matki i Dziecka. Podstawą pracy jest zrozumienie jakimi jakościami kierować się w życiu kiedy naprawdę rozumiemy co to znaczy być Ojcem, Matką i Dzieckiem dla siebie i innych wokół. Skupimy się również na poukładaniu w nas samych wewnętrznej relacji tych trzech aspektów i zjednoczeniu tej wewnętrznej rodziny. Nawet jeśli nigdy nie zaznałeś miłości ojca czy matki podczas tych warsztatów nauczysz się rozumieć i odczuwać obecność tych jakości w Twoim życiu.

Warsztaty te są początkiem, koniecznym fundamentem, na którym będziesz budować tworzenie swoich projektów relacyjnych i biznesowych.

Cykl warsztatów tworzenia relacji:

Warsztat tworzenia relacji 01 – Tworzenie wizji i integracja doświadczeń

Jesteś Twórcą swojego życia. Cokolwiek robisz – czy to będą projekty dotyczące związków, rodziny, zdrowia, pracy czy biznesu – jest to proces twórczy, który podlega określonym zasadom. Zasada pierwsza brzmi: by coś stworzyć trzeba mieć wizję i zrozumieć prawdziwe potrzeby. Na tym warsztacie nauczysz się rozpoznawać prawdziwe potrzeby, zrozumiesz w jaki sposób tworzyłeś do tej pory, ile tworzyłeś świadomie, a ile tworzyły Twoje strachy. Jak powielałeś szablony rodziny, znajomych i telewizji, spodziewając się lepszych rezultatów. Świadomie stworzysz swoją własną wizję relacji czy biznesu (na warsztatach biznesowych), wolną od tych nieświadomych wzorców – taką której pragniesz. Nauczysz się czym różni się wizja relacji od wizji partnera :). Uwolnisz również swoją podświadomość od blokad, które do tej pory nie pozwalały Ci wprowadzić jej w życie.

Warsztat Tworzenia Relacji 02 – Integracja doświadczeń, zrozumienie jaka mądrość z nich płynie

Tu popatrzymy na nasze dotychczasowe doświadczenia w danym zakresie. Gdy zastanowisz się nad tym czego do tej pory doświadczyłeś i co już umiesz i zrobisz listę swoich umiejętności to będziesz mieć platformę na której już możesz polegać. Ważne jest też żeby zrozumieć te trudne doświadczenia bo one ukrywają najcenniejsze klejnoty mądrości. Wyciągniesz mądrość ze swoich doświadczeń, szczególnie tych najbardziej bolesnych. Zamiast przed nimi uciekać, „odrobisz“ w końcu te lekcje, które mogą wzbogacić Twoje rozumienie co przyniosła Ci dana sytuacja i jakie było tam niezrozumienie. Transformując ból i żal trudnych doświadczeń w zrozumienie uwolnisz zablokowaną w nich siłę i energię. Nie będą Cię już ograniczały do życia w cierpieniu, będziesz mógł otworzyć się na możliwość tworzenia czegoś nowego. Bazując na doświadczeniach Twojego życia zaczniesz rozumieć co tak naprawdę kierowało Tobą i jakie ukryte schematy zachowań działały „za Twoimi plecami” w tych sytuacjach. Tu popatrzymy na nasze dotychczasowe doświadczenia. Czego się do tej pory nauczyliśmy, jakie metody działają, a gdzie ciągle metod brak. Zwrócimy też uwagę na te sytuacje, których za wszelką cenę chcielibyśmy uniknąć w przyszłości. Co się tam zadziało, co na to wpłynęło, jaką mądrość mamy z tego na przyszłość?

Warsztat Tworzenia Relacji 03 – Tworzenie opisu relacji i doprecyzowanie metod którymi będziemy to robić

Nauczysz się otaczać swoje tworzenie i siebie w tym procesie opieką, matczyną troską i miłością, jak stworzyć przestrzeń do rozwoju. Poznasz jak ta „bezbronna“ na pierwszy rzut oka metoda tworzy życie. Zaczniesz rozumieć jak otwierać się na wsparcie i pomoc intuicji w codziennym życiu, na czym polega siła bezbronności i empatii. Właśnie z pomocą intuicji nauczysz się tworzyć opis tego, co chcesz stworzyć. Podczas warsztatu tworzenia relacji cz.1 stworzyłeś wizję relacji, podczas tego warsztatu sformułujesz opis wizji.

Każdy z uczestników patrzy na wzorce, które nie działają w jego życiu i na co chciałby je przetransformować lub na sytuacje w których czujemy się bezbronni bo brak nam metody działania. Wszystkie mechanizmy nawet te świadome z czasem stają się nieświadome dlatego bardzo ważne jest by nie powielać tego, co nie zadziałało. Opiszesz czym Twoja relacja ma być i jakimi metodami będziesz ją tworzyć. Np. jak będziesz szukać porozumienia gdy jest różnica zdań, co zrobisz gdy partner wraca zbulwersowany sytuacją w pracy, itd. Odpowiedzenie sobie na pytanie „jak” jest kluczem do tego by zainspirować kogoś do relacji, którą pragniemy stworzyć (naszej wizji i opisu), jak również do tego by zrozumieć jak pozyskać zasoby. Bez opisu zwyczajnie można się zgubić, ponieważ tam, gdzie nie wiemy jak mamy zadziałać, nasza podświadomość podsunie nam fantastyczne podpowiedzi w emocjach, które wyparliśmy: zazwyczaj zaczynamy się bać, złościć lub smucić. A metody, których wtedy używamy dalekie są od tworzenia relacji.

Warsztat Tworzenia Relacji – Integracja 1-3 – Integracja wewnętrznej rodziny, otwarcie serca

Aby umożliwić otwarcie serca musimy stworzyć mu bezpieczne warunki, taką podstawę, na której możemy się oprzeć w trudnych sytuacjach. By otworzyć serce potrzebna jest zintegrowana rodzina wewnętrzna. Zarówno rodzice, jak i Dziecko muszą zrozumieć swoje role i zgodzić się na współpracę z resztą rodziny. Innymi słowy wszystkie części Ciebie muszą zostać wysłuchane, zrozumiane i uwzględnione w działaniu.

Na tym warsztacie przyglądamy się gdzie jeszcze są dziury w naszym zrozumieniu, gdzie brakuje nam opisu i gdzie nie ma integracji pomiędzy Ojcem, Matką i Dzieckiem w nas. To znaczy, że wtedy gdy Ojciec w nas podejmuje decyzje to Dziecko jest gotowe w tym uczestniczyć, a Matka wspiera ich w tym działaniu.

Kiedy brakuje tej integracji zdarza się, że nie jesteśmy w stanie podjąć właściwej decyzji lub szybko tracimy zapał i nie rozwijamy do końca swoich zamierzeń (nie umiemy się nimi odpowiednio zaopiekować). Zdarza się również, że jesteśmy jak zbuntowane Dziecko, które szuka przeróżnych doświadczeń i nie ma zamiaru słuchać kierunku Ojca. Czasami Matka chce przejąć kontrolę na Ojcem i nie potrafimy wtedy zaufać swojej intuicji, a zamiast tego kontrolujemy coraz więcej i więcej siebie i innych.

Zintegrowanie tych trzech archetypów jest ogromnie ważne zanim zaczniemy tworzyć, ponieważ jeśli nasza rodzina w nas nie będzie zintegorowana natychmiast zamanifestuje się to na zewnątrz. Np. Jeśli nie wiemy do końca jakimi metodami będziemy rozwiązywać konflikty z drugą osobą, w sytuacji konfliktu zabraknie nam nowych metod i „odegramy“ znany scenariusz.

Warsztat Tworzenia Relacji 04 – Moc i przygotowanie do pracy z dualnościami życia codziennego

Tu wychodzimy z naszym projektem na zewnątrz i wchodzimy w świat dualności. Np w relacji, jest to rozmowa z partnerem i umiejętność przekazania naszego zrozumienia jak relacja działa, ale również umiejętność zrozumienia punktu widzenia naszego partnera i uwzględnienia tego co jest prawdą w naszym opisie. Zaczynamy pracować z naszym sercem i jego wszystkimi bolączkami, zranieniami, niezrozumieniem. Tu jest pierwsze zderzenie z rzeczywistością w naszym tworzeniu. Nauczysz się na czym polega inspiracja i czym ona się różni od manipulacji czy nawet najsubtelniejszych form szantażu czy wymuszania. Nauczysz się jakie są dualności mocy i na czym polega ta prawdziwa moc, skąd ją czerpać. Zrozumiesz jak komunikować się i jak rozumieć drugą osobę poprzez serce i na tej podstawie stworzyć pomost zrozumienia i komunikacji. Na czym polega inspirowanie innych osób do tego co ty chcesz tworzyć i jakie są umiejętności by to robić. Od tego momentu zaczynasz uczyć się świadomie obserwować reakcje innego człowieka na to, co starasz się przekazać, jak i z kim współpracować.

Warsztat Tworzenia Relacji 05 – Granice i współpraca

Na tym etapie wiesz już co pragniesz stworzyć, wiesz jak i wiesz z kim. Niekiedy zaczynając relację chcielibyśmy by wszystko wydarzyło się od razu. Szczególnie kobiety w momencie poznania mężczyzny od razu widzą się na ślubnym kobiercu. Niekiedy natomiast poznając drugą osobę pragniemy by była dokładnie taka, jak nam się wydała na pierwszej randce. Szczególnie mężczyznom zdarza się nie widzieć wad swojej partnerki i bazować na fizycznym aspekcie piękna zaczynając relację. By relacja mogła się rozwijać potrzebuje czasu, potrzebujecie się poznać, zrozumieć jakie są możliwości i ograniczenia Twoje i drugiej osoby. Poznać swoje strachy i lęki, ponieważ z tym własnie przyjdzie Wam się mierzyć w trudnych sytuacjach. Na każdym z etapów rozwoju relacji potrzebne są odpowiednie zasoby. Będziemy wyciągać wnioski z dotychczasowych sposobów ich zdobywania i patrzeć jakich zasobów na jakim etapie potrzebuje Twoja relacja by iść dalej.

Miłość bezwarunkowa nie jest bezgranicznym poświęceniem. Poznasz czym są granice w miłości i jak one działają. Przyglądamy się jak do tej pory stawialiśmy granice i kiedy one działały, a kiedy nie. Również popatrzymy na to co się dzieje kiedy nie mamy przemyślanego tego do czego dążymy i jak to ma działać. Wtedy nie mamy granic i możemy zaobserwować jak ta próżnia zostaje wypełniona. Co to znaczy wyznaczać granice dla mojej relacji i jednocześnie nie walczyć z drugą osobą. Nauczysz się jak budować linię współpracy i jak zadbać o to, by relacja nie przerodziła się w związek „pasożytniczy” czy uzależniający.

Warsztat Tworzenia Relacji 06 – Fizyczność

Na tym warsztacie obserwujemy co nam pokazuje fizyczność. Czy odpowiada nam to, co stworzyliśmy. Jest to taki pierwszy test naszego tworzenia. Patrzymy które elementy naszej relacji działają i możemy na nich bazować dalej, a które wymagają poprawy. Jak zadziałało w fizyczności to, co do tej pory pisałeś, opisywałeś, do czego inspirowałeś. Na którym etapie budowania relacji „podwinęła Ci się noga“? Co wyszło, a co wymaga jeszcze Twojej korekty? Nie zawsze podoba nam się to, co widzimy i zazwyczaj mamy różne metody na poradzenie sobie z tym. Zdasz sobie sprawę ze swoich nieświadomych mechanizmów w tym aspekcie, np.: udawania że wszystko działa, unikania odpowiedzialności, zrzucania winy na kogoś innego, unikania życia i uciekania w marzenia lub środki uzależniające. Ten aspekt tworzenia daje nam możliwość korekty, zmiany. Jest to fantastyczna możliwość, a nie powód do wstydu czy złości.

Warsztat Tworzenia Relacji – Integracja 4-6 – Jak interpretować fizyczność, wyciągnąć z niej lekcje i przygotować sobie co ja chcę robić następnego dnia

Ten warsztat pomaga zrozumieć jak poruszać się po poszczególnych etapach tworzenia. Wychodząc z tego co zamanifestowało się fizycznie sprawdzamy wstecz jak to stworzyliśmy, gdzie są braki i jak przetransformować te blokady, które ujawniły się dopiero na tym poziomie. Teraz tworzysz świadomie i zmiana Twoich poglądów może zająć chwilę, a nie jak dotąd 20, 30 lat… Na tym warsztacie poznasz jak reperować to, co nie zadziałało do tej pory i jak to robić w codziennym życiu zamiast złościć się, że znów coś nie wyszło. Jak popatrzeć na to co się wydarzyło z miłością i wdzięcznością, żeby zrozumieć co potrzebujemy zmienić żeby mieć inne rezultaty. Te zmiany najczęściej muszą zaistnieć na wcześniejszych etapach, np. musimy wrócić do energii Matki i zmienić metody. Gdy będziemy powtarzać tą samą metodę będziemy mieć te same rezultaty. Jeżeli raz nam wyszedł zakalec, to jak nie zmienimy metody czy składników pieczenia to drugim razem będzie taki sam zakalec.

Od 4 etapu tworzenia uczymy się interakcji z innymi osobami. Integracja na tym poziomie pomaga zintegrować nasze tworzenie w działaniu z konkretnymi osobami, nie tylko wewnątrz nas jak to miało miejsce podczas pierwszego warsztatu integracji.

Warsztat Tworzenia Relacji 07 – Planowanie długoterminowe, integracja przeszłości i przyszłości

Kiedy relacja nabiera kształtów pragniemy by trwała jak najdłużej. Niestety można się do niej wtedy „przykleić” i chcieć by trwała na zawsze… Ten warsztat pomoże Ci zaplanować długoterminowy rozwój Twojej relacji bez zakładania komukolwiek pęta na szyi. Nauczysz się jak uwalniać się z przeszłości i przyszłości i żyć w teraźniejszości, a jednocześnie umieć planować. Tu uczymy się rozumieć jak przeszłość stworzyła teraźniejszość, i jak dzień dzisiejszy tworzy przyszłość.

Życie przeszłością ma głębokie konsekwencje nie tylko dla Ciebie, ale dla wszystkich wokół. Uświadomisz sobie jak wpływa to na Ciebie i Twoje tworzenie, jak oddziałuje to na relację. Tak samo życie przyszłością oddziałuje na Ciebie i blokuje Cię budowaniu szczęśliwej relacji. Np.: chłopak tak pragnie wyjechać z ukochaną na wakacje, że zupełnie nie potrafi cieszyć się codziennością. Brak wsparcia w ogarnianiu wspólnego domu doprowadza do coraz częstszych kłótni, aż w końcu dziewczyna postanawia, że musi odpocząć i jedzie na wakacje sama.

Ważne jest to by wynieść lekcje z przeszłości żeby móc z miłością na to popatrzeć i żeby tą mądrość i zrozumienie przenieść do przyszłości, na tej podstawie budować przyszłość.Tu uczymy się również jak budować z punktu w którym jesteśmy teraz, a nie bujać w obłokach i marzyć o niebieskich migdałach.

Warsztat Tworzenia Relacji 08 – Struktura oraz zjednoczenie świadomości

Struktura najczęściej rozumiana jest jako dom, fizyczna przestrzeń. Jest to również struktura naszej świadomości, suma i synergia wszystkich naszych przekonań i metod działania. Rozwijając relację musimy wziąć pod uwagę oba aspekty. Nie wystarczy piękny dom, piękne ubrania, samochód. Ważne jest zrozumienie co fizycznie potrzebne jest do budowy długoterminowej relacji. Niestety coraz częściej zapominamy, że poza tym jest coś jeszcze. Relacja jest dynamiczna, zmienia się nieustannie razem z nami, z życiem. By nadążyć za tymi zmianami nie wystarczy utarta wiedza. Czasami metody, które do tej pory działały już nie działają i potrzebujesz zrozumieć jak w trudnych sytuacjach podejmować decyzje, jak działać w oparciu o rozum i emocje. Logika potrzebuje wsparcia intuicji (i odwrotnie).

Tak rozumiana struktura jak pojmuje ją Proces Tworzenia zawiera w sobie balans pomiędzy logiką i emocjami a intuicją, to wszystko, co określa naszą osobowość. Podczas tych warsztatów jednoczymy wszystkie dotychczasowe elementy Twojej rozwiniętej świadomości w całą strukturę. Patrzymy gdzie pomiędzy poszczególnymi elementami (poglądami) nie ma koherencji. Na tym etapie często doświadczamy głębokiego zrozumienia słów: „głowa tego nie ogarnia”.

Warsztat Tworzenia Relacji 09 – Jak odróżnić prawdę od iluzji

Najczęściej marząc o relacji myślimy kim będzie ta wymarzona/ny, jak będzie wyglądać, czy będzie dla nas pociągający/a? Z punktu widzenia Procesu Tworzenia jest to … nieistotne, a wręcz niebezpieczne. Budowanie relacji opartej na wizji kogoś z automatu tworzy uzależnienie. Zauroczenie trwa chwilę, natomiast konsekwencje budowania relacji na powierzchowności, seksie czy pozorach jest bardzo dotkliwe i kosztuje bardzo dużo energii. Relacja potrzebuje pełni, potrzebuje „środka” – miłości, którą buduje się na solidnych fundamentach prawdy, zaufania, szczerości, empatii, szacunku, wolności.

Podczas tego warsztatu poznasz etap tworzenia, który daje możliwość sprawdzenia czy to, co tworzysz jest prawdziwe, czy działa, czy gdzieś są jeszcze jakieś rysy, które trzeba poprawić. Tu jest bowiem ostateczny test tego, co tworzymy. Czy to, co zaplanowaliśmy rzeczywiście się zamanifestowało? Czy są jakieś rysy, niedoskonałości? Nie jest to łatwy moment, ale niezwykle uwalniający i pozwalający rozumieć i czuć czym jest prawda. Zrozumiesz jaka rolę odgrywa Twój partner w Twoim rozwoju, w jaki sposób pokazuje Ci te aspekty Twojej osobowości na które nie chcesz lub nie możesz sam/a popatrzeć gdyż są głęboko ukryte. Jak być wdzięcznym za to lustro nawet wtedy gdy obrazek nie jest tak piękny jak byśmy chcieli to zobaczyć.

Podczas tego warsztatu przyjrzysz się kuszącym Cię iluzjom i sytuacjom w którym Ty i inne osoby w Twoim życiu zakładacie maski. Jak pod taką maską zobaczyć jak jest naprawdę? Zrozumiesz schematy, w które się uwikłałeś i które cały czas jeszcze działają nieświadomie. Nauczysz się również uwalniać z zależności i układów, które nie bazują na prawdzie i umieć je odróżniać.

Warsztat Tworzenia Relacji – Integracja 7-9 – Integracja świadomości obecnego życia i tych elementów które przynieśliśmy ze starych żyć lub odziedziczyliśmy po naszych przodkach

Często raz dotknięty temat wraca na innym poziomie lub z innej perspektywy i trzeba pogłębić jego zrozumienie czy poszukać przyczyn dalej, wcześniej, głębiej. Wiedza i umiejętności nabywane podczas tych warsztatów są praktyczne, ale to od Ciebie zależy na ile je wprowadzisz w życie. Pewne utarte schematy są tak głęboko zakorzenione (jak na przykład uzależnienia, depresja), że trzeba kilkakrotnie rewidować nasze poglądy by w końcu móc świadomie wybrać inaczej.

Przyjrzymy się tym najbardziej „kuszącym” przekonaniom i schematom, a także „drogom na skróty”, za które słono potem płacimy. Ten warsztat pomoże Ci lepiej przyswoić sobie jakości, jakimi stajemy się po otwarciu się na te ostatnie trzy etapy Procesu Tworzenia. Niektóre przekonania mają swój początek w poprzednich życiach, dlatego czasem trzeba sięgnąć pamięci przeszłych wcieleń by do końca uwolnić się z jakiegoś uwikłania. Na tym etapie są najtrudniejsze procesy i największe rozczarowania do pokonania, jak również najpełniejsze zrozumienie tego co ma sens w naszym życiu.

Warsztat Tworzenia Relacji 10 – Integracja Procesu Tworzenia

Warsztat ten to tak naprawdę przejście całego Drzewa Życia na nowym poziomie świadomości, z nowym zrozumieniem sensu naszego tworzenia. To swoista celebracja tego, co udało nam się pokonać w nas samych i kim staliśmy się w wyniku tego procesu. Kiedy naprawdę żyjemy wartościami Drzewa Życia życie staje się lekkie, mamy poczucie prowadzenia i opieki. Jest inna jakość życia.

Dla osób, które chcą kontynuować naukę w Szkole Tworzenia są dodatkowo możliwości:

Warsztaty Relacje Zaawansowane na poziomie galaktycznej mapy świadomości

– dla tych, którzy chcą dalej kontynuować i pracować nad relacją, ale bez wchodzenia w rolę nauczyciela

Warsztaty Relacje Zaawansowane Rozszerzone na poziomie zjednoczonej mapy świadomości (mapa nieba)

– dla tych, którzy chcą dalej kontynuować i pracować nad relacją, ale bez wchodzenia w rolę nauczyciela

Warsztaty Tematyczne

– na poziomie Procesu Tworzenia i na poziomach zaawansowanych 

dla tych, którzy chcą dalej kontynuować i pracować nad relacją, ale bez wchodzenia w rolę nauczyciela

Warsztaty Nauczycielskie

– jest to poziom przygotowujący do nauczycielstwa – szczegóły w pliku certyfikacyjnym

Cykl warsztatów tworzenia biznesu

Warsztat Tworzenia Biznesu 01 – Wizja projektu: Zdefiniowanie nowego kierunku i głównych elementów komponentów pomysłu

Na tym etapie będziesz definiować, jakie są Twoje pasje i jakie potrzeby widzisz wokół siebie, jak również, jakie są Twoje potrzeby tworzenia i w jakiej sytuacji jesteś obecnie. Na tej podstawie stworzysz wizję nowego przedsięwzięcia i ustalisz, w jakim kierunku chcesz iść. W czasie tego warsztatu również pomożemy Ci określić jakie blokady separują Cię od osiągnięcia powodzenia i prawdziwego powołania w życiu, poprzez dotarcie do mechanizmów i przekonań, które nie pozwalają Ci jasno określić Twojego kierunku/ Przetransformujesz blokady, które uniemożliwiały Ci określenie i podążanie wybraną ścieżką.

Jak już będziesz mógł zobaczyć te blokady, przejdziemy do następnej fazy czyli określanie nowych mechanizmów i metod działania. Obejmuje to określenie, gdzie jesteś teraz i co chciałbyś zmienić w swojej pracy. Co Cię napędza i co chcesz zmienić w swoim życiu zawodowym..

Warsztat Tworzenia biznesu 02 – Doświadczenie: Zrozumienie dawnej mądrości

Na tym etapie będziesz badać, co twoje ciało pamięta z przeszłości. Będziesz obserwował doświadczenia, w których odniosłeś powodzenie (stając się prawdziwym sobą) oraz sytuacje, które stworzyły blokady uniemożliwiające pełne doświadczenie/ podążanie wizją, którą wcześniej stworzyłeś. Proces ten obejmuje sporządzanie listy cech, które będą potrzebne do wcielenia oraz identyfikowania pozytywnych i negatywnych cech w swoich przekonaniach i zachowaniach, które pomagają lub przeszkadzają w osiągnięciu celu. Sporządzisz listę rzeczy, które już umiesz ale popatrzmy również na sytuacje, które były dla Ciebie trudne i których za wszelka cenę chciałbyś uniknąć. Zrozumienie mądrości z tych sytuacji uchroni Cię przed strachem doświadczania podobnych sytuacji w przyszłości i podjęciem określonego działania. które powodował ten strach.

Warsztat Tworzenia biznesu 03 – Określenie formy Twojego projektu i wybór metod działania – Specyfikacja projektu i biznesplan

Bazując na dotychczasowym doświadczeniu oraz na możliwych opcjach określisz jaką formę Twój projekt przyjmie. Będziesz patrzeć jakie przekonania i mechanizmy działania powodują, że boimy się dookreślić swój projekt oraz podjąć decyzję, co będzie wchodziło w jego skład. Będziesz patrzeć na takie zagadnienia jak: brak pewności siebie, strach przed zobowiązaniami, czy poddaniem się zanim projekt zostanie ukończony (słomiany zapał). Skoncentrujesz się na opcjach i możliwościach dostępnych na danym etapie tworzenia, jakie formy działania możemy zastosować w rozwoju projektu. Również będziesz patrzeć jaką rolę w tym wszystkim odgrywa logika i intuicja. Zrozumiesz obecne warunków tworzenia i metody działania Twoich klientów. Podczas medytacji będziesz patrzeć, co jest zapisane w ciele i obserwować mechanizmy, które bojkotują określenie formy projektu. Celem tego etapu jest stworzenie opisu projektu i ustalenie metod działania. Opis ten jest podstawową formą określenia projektu zawierającą potrzeby jakie widzisz w otoczeniu, pomysły na ich realizację/ zaspokojenie, podstawowe metody i sposoby działania oraz realizowania stworzonej/ zamierzonej wizji.

Warsztat Tworzenia biznesu integracja 1-3

Warsztat Tworzenia biznesu 04 – Moc: Jak zainspirować innych (partnerów, klientów, współtwórców) i uzyskać ich wsparcie dla naszego przedsięwzięcia i mądrze to używać.

Na tym etapie będziesz się uczyć w jaki sposób zainspirować innych do uczestnictwa w Twoim projekcie. Odkryjesz/ określisz własną drogę do tego by stać się charyzmatycznym liderem, a nie dyktatorem zarządzającym strachem. Będziesz obserwować koncepcje związane ze zdobywaniem władzy, traceniem władzy, byciem liderem czy ofiarą. Przetransformujesz mechanizmy, które nie pozwalają swobodnie inspirować innych i powodują, że ze wszystkim zostajesz sam, a przez to działasz w pojedynkę i ograniczasz czy wręcz niwelujesz powodzenie Twojego projektu czy biznesu. Zaprezentujesz swój projekt szerszej grupie odbiorców co pozwoli zaobserwować, w jaki sposób inni reagują na Twoją prezentację. Poprzez to podczas tego warsztatu zobaczysz, kiedy efektywnie komunikujesz się z innymi, w jaki sposób potrafisz inspirować i rozwiązywać konflikty. Nauczysz się rozumieć język swojego rozmówcy, co pozwoli Ci przedstawić swoją prezentację tak, aby komunikat był dla niego czytelny. Nauczysz się rozumieć potrzeby i symbole odbiorcy oraz to w jakim miejscu są w życiu obecnie/ co w danym miejscu/ momencie życia są w stanie przyjąć.

Warsztat Tworzenia biznesu 05 – Granice: Określenie możliwości i ograniczeń- linii współpracy – harmonogram

Na tym etapie warsztatu zostaje wprowadzony harmonogram. Uwzględnisz czas i jego znaczenie w podejmowaniu decyzji. Określisz (zdrowe) granice swoich możliwości, do czego możesz się zobowiązać w danym czasie i jakiego rodzaju działania możesz realnie wykonać, tak by rozwijać projekt z pasją. Zaobserwujesz w jakich sytuacjach i w których miejscach w ciele pojawia się strach, że zabraknie czasu, zasobów, finansów czy wsparcia. Znajomość tego pozwala świadomie i uważnie podejmować bieżące decyzje i spokojniej podchodzić do pojawiających się wyzwań czy trudności. Przyjrzysz się także mechanizmom jakie stosujesz, by się zabarykadować przed rzeczywistością/ trudnościami i zamienić je na takie, które umożliwiają współpracę. Będziesz uczyć się, w jaki sposób wybierać kolejność prac i definiować działania, byś nie czuł się przytłoczony Twoimi własnymi wymagania i oczekiwaniami innych. Tu będziemy patrzeć i próbować zrozumieć pojawiające się lęki, brak wiary w siebie, uwalniać stare mechanizmy współpracy tak, by na ich miejsce tworzyć nowe, wspierające sposoby reakcji i działania.

Warsztat Tworzenia biznesu 06 – Prototyp: Jak to wszystko zadziałało – zamanifestowało się w rzeczywistości

W tej fazie będziesz obserwował jak Twój harmonogram działa w praktyce. Wprowadzasz w życie jego poszczególne etapy i zaobserwujesz jak działa w każdej fazie procesu. Po wprowadzeniu w życie/ na rynek/ uruchomieniu w rzeczywistości Twojego projektu będziesz obserwować każdy etap tworzenia prototypu i porównywał go z poprzednimi krokami: będziesz testować, czy wszystkie stworzone do tej pory elementy są zgodne w tym procesem (tzw. pół-efektem Twojego tworzenia). Patrzysz, czy to co się fizycznie zamanifestowało jest zgodne z tym co chciałeś w swojej wizji, czy stworzył to przypadek i ciąg nieświadomie podjętych decyzji czy reakcji. Mając prototyp możesz zobaczyć, czy wszystko to, co określiłeś poprzednio udało się zrealizować i czy nadal jest aktualne. Jeśli coś się nie zgadza z Twoimi założeniami, to wtedy możesz określić, na którym z poprzednich etapów 1-5 należy dokonać zmiany.

Warsztat Tworzenia biznesu 07 – Planowanie długoterminowe

W tej fazie określamy długoterminowe plany strategiczne projektu czy biznesu. Mając prototyp widzisz w jakim stopniu to co stworzyłeś satysfakcjonuje potrzeby odbiorców i teraz możesz przejść do fazy, która obejmuje takie zagadnienia jak: kiedy – w jaki sposób – w jakim czasie – i w jakim zakresie będziesz dostarczał ten produkt do klienta. Patrzysz, czy ten projekt odpowiada na potrzeby rynku, czy klienci są gotowi na jego przyjęcie/ odbiór. Będziesz obserwował wszystkie sytuacje na przestrzeni długoterminowego planowania, w których unikałeś przyjęcia feedbacku z rynku. Zaobserwujesz pamięć ciała na różnych poziomach i mechanizmy działania, które rozwinąłeś by uniknąć trudnych doświadczeń, (często postrzeganych jako zderzenia z rzeczywistością). Nauczysz się zamieniać ograniczające mechanizmy na nowe i sprawdzisz jak one wpływają na rozwój projektu.

Warsztat Tworzenia biznesu 08 – Budowanie infrastruktury: Synchronizacja wszystkich działań w czasie

W tej fazie zbudujesz logiczną infrastrukturę, która bazuje na długoterminowym planowaniu stworzonym na poprzednim warsztacie (etap 7). Proces ten pozwoli Ci spojrzeć z perspektywy na wszystkie działania, które muszą zaistnieć, by projekt mógł znaleźć się na rynku. Ale również pomożemy Ci zwrócić uwagę na szczegóły, które potrzebują być precyzyjnie zaplanowane i wykonane. Często spotykasz się z sytuacjami, w których musisz szybko reagować – mając tylko częściowe dane czy wybiórcze sytuacje. Zazwyczaj różne strategiczne decyzje podejmowane są w bardzo krótkim czasie, a do tego potrzebna jest dobra współpraca z własną intuicją, a nie tylko z logiką i faktami. W przeciwnym wypadku trudno dotrzymać deadlinów. Potrzebujesz ruszyć skostniałe metody / struktury, które stosowałeś w przeszłości, żeby zrobić miejsce nowym. Nauczysz się w jaki sposób używać inteligencji emocjonalnej aby otworzyć dostęp do Twojej intuicji w codziennej praktyce biznesowej, pod presją czasu, pieniędzy i stosunków międzyludzkich.

Warsztat Tworzenia biznesu 09 – Ostateczny test

Ostatnia faza będzie definiowała gotowość Twojego projektu do wprowadzenia na rynek. Będzie obejmowała testowanie całości Twojego tworzenia do tej pory, nie tylko urządzenia, ale również całej infrastruktury koniecznej do wprowadzenia projektu na rynek. Umożliwi uzyskanie informacji zwrotnej od wszystkich osób zaangażowanych w przedsięwzięcie. Ten krok będzie wymagał kilku podstawowych umiejętności świadomego tworzenia: mówienia czystej prawdy oraz autentyczności w przedstawieniu projektu i otwarcie się na uzyskanie feedbacku bez strachu przed oceną siebie samego i innych. Te informacje mogą wpłynąć na poprawę jakości projektu jeśli nauczysz się nie brać ich do siebie personalnie (wyjść poza “efekt ojcostwa” Twojego projektu). Ten warsztat będzie uczył w jaki sposób zaakceptować komentarze innych bez podważania samooceny i strachu przed byciem niewystarczająco dobrym. Chodzi o to, by poznać prawdę i zrozumieć na czym ten projekt w danym momencie stoi i co z tego co mówią inni jest prawdą, a co z kolei personalnym komentarzem/ interpretacją wynikającym z ich obaw i oceny. Nauczysz się, w jaki sposób przyjąć komentarze, bo one pozwalają Ci usprawnić Twój projekt. Ten warsztat przygotowuje do wyjścia na rynek do szerokiej liczby klientów.

Warsztat Tworzenia biznesu integracja 07-09

Warsztat Tworzenia biznesu 10 – Jesteś Gotowy do uruchomienia Twojego przedsięwzięcia. Gratulacje! Twój projekt jest na rynku.